logo
Co je to glutaman sodný?
počet zhlédnutí: 54207x
Language: Slovensky

Používat, či nepoužívat glutaman a je nebo není škodlivý?

Co je to tedy ten glutaman?   

Glutamát sodný (rovněž označovaný jako glutaman sodný či E 621) je sodná sůl kyseliny glutamové, jedné z přirozených aminokyselin tvořících bílkoviny obsažené ve všech živých organismech. Pokud se glutamát vyskytuje volně, tj. nevázaný do bílkovin, uděluje potravině výraznější chuť. Přirozeně se vyskytuje v houbách, zralých rajčatech, některých sýrech, uleželém mase a v mořské řase Laminaria japonica, kterou japonští kuchaři používají již od 5. století k dochucování pokrmů. Je to jedna z nejpoužívanějších přídatných látek pro její schopnost zvýraznění chuti. Použití látky je: pro ochucení mražených masných, drůbežích, zeleninových a dalších výrobcích, instantních polévkách, směsích koření, hotových jídlech, sojové omáčky a mnoha dalších. Tato látka je často uváděna jako kořenící přísada.

Je glutaman škodlivý?

V 80. letech byly uskutečněny rozsáhlé studie pod záštitou Světové zdravotnické organizace (WHO) a Světové organizace pro zemědělství (FAO), které nepotvrdily negativní vliv glutamátu sodného na lidské zdraví, a proto ani nestanovily bezpečnou horní hranici denní dávky jeho příjmu v potravě. Bylo publikováno, že zcela bezproblémová hranice je 120 mg/kg hmotnosti člověka (mimo přirozený přísun v neupravených potravinách). Odpůrci glutamátu však argumentují, že i tyto studie byly ovlivněny lobby výrobců tohoto ochucovadla. Zajímavé je i to, že v roce 2000 byl objeven specifický chuťový receptor pro glutamát. To znamená, že kromě základních čtyř chutí – sladké, hořké, slané a kyselé – rozeznáváme i pátou, označovanou umami, kterou vyvolává právě glutamát. V ČR je používání glutamanu sodného povoleno v omezeném množství ke všem potravinám s výjimkou nealkonápojů. V USA je používání látky povoleno.

V minulosti panovaly obavy z nežádoucích účinků glutamanu sodného na lidský organismus. Bylo administrativně omezováno jeho používání ve veřejném stravování i při výrobě hotových potravin. Byl zakázán v potravinách určených pro děti do tří let.

Byly popsány projevy častějšího užívání: zejména může vyvolat zvracení, zadržování vody v těle, ztuhlé svaly, bušení srdce, závratě, bolesti hlavy a studený pot, zejména u citlivějších osob. Protože se vyskytovaly zejména při požití čínských jídel, dostaly v USA označení syndrom čínské restaurace (angl. CRSChinese Restaurant Syndrome). Tyto příznaky popsal v roce 1968 v časopise New England Journal of Medicine Robert Ho Man Kwok a podle něho jsou nazývány také Kwokova nemoc. Někteří oponenti užívání glutamátu v kulinářství upozorňovali na možnou souvislost s diabetes či s Alzheimerovou nemocí.

Vědci z univerzity v německém Kielu prováděli studii na laboratorních krysách a zjistili, že glutaman potlačuje hormony odpovědné za spalování tuků. Tím vyvolal u zvířat zvýšenou žravost a obezitu.

Jak se dostal do Evropy?

Až do druhé světové války se používal pouze v asijských zemích, pak si američtí vojáci oblíbili chuť japonských konzerv, a tak se dostal glutamát do světa.

Jak se vyrábí?

Průmyslově se čistý glutamát sodný nejčastěji vyrábí z hydrolyzátu kvasinek, pěstovaných na substrátech obsahujících škrob (zejména brambory, mouka, cukrová řepa, melasa apod.). Získaná směs aminokyselin se dělí a čistá kyselina L-glutamová se částečně neutralizuje hydroxidem sodným takto:

HOOC-CH(NH2)-CH2-CH2-COOH + NaOH → HOOC-CH(NH2)-CH2-CH2-COONa + H2O

Používat či nepoužívat?

Je to asi jako se vším -  používat s mírou. Pokud míváte po glutamanu smíšené pocity, vynechte jej. Pokud Vám to žádné problémy nepřináší, nepřehánějte to. Je však bezesporu, že jídla s glutamanem jsou chutnější. Ale úplný závěr si každý musí udělat sám….

Hojně používaná Podravka, či chcete-li vegeta se skládá ze 14,5 % sušené zeleniny, zbytek je sůl, protihrudkující přísada a glutaman sodný.

  • Palačinky s jablky
    video

    Palačinky s jablky

    Výborná a také vydatná sytá večeře, nebo jen taková domácí rychlá svačinka.

    Porci uvaříte za 2 Kč


     28901    30 minut
  • Pstruh na čerstvých rajčatech s bazalkou
    video

    Pstruh na čerstvých rajčatech s bazalkou

    Výborný recept na pstruha, kterého když dostanete od rybáře jako v našem případě, potom je pokrm téměř zadarmo. To se v Česku děje dosti často, proto jsme toto jídlo také zařadili mimo jiné i do sekce levných jídel.|

    K tomuto pokrmu se hodí brambor, bramborová kaše, ale i s chlebem je vynikající.

    Porci uvaříte za 23 Kč


     26658    40 minut
  • Žampiony plněné mletým masem se sýrovou čepicí
    video

    Žampiony plněné mletým masem se sýrovou čepicí

    Výborný videorecept pro úplné začátečníky, který zvládne i větší dítě. |

    Výbornou přílohou je bramborová kaše.

    Porci uvaříte za 19 Kč


     78689    40 minut
  • Perník na strouhání za pět minut
    video

    Perník na strouhání za pět minut

    Tento perník máte opravdu za chvilku, takže pokud potřebujete zahustit rajskou omáčku, pak se vám tento recept určitě hodí.

    Porci uvaříte za 4 Kč


     50160    5 minut
  • Huspenina z vepřových nožiček se zeleninou
    video

    Huspenina z vepřových nožiček se zeleninou

    Výborná huspenina, u které máte tu jistotu, že přesně víte co obsahuje. Hodí se nejen na oslavy, ale třeba také na cesty s plátkem chleba.

    Porci uvaříte za 5 Kč


     31612    2 hodiny
  • Rychlý medový svařák
    video

    Rychlý medový svařák

    Rychlý svařák s medem přijde k chuti vždy, když teplota venku začne klesat. Výroba je naprosto jednoduchá.|

    Nekupujme hotové směsi, které obsahují cukr, kyselinu citronovou, maltodextrin a různá aromata. Kupujme pouze balení, do kterého vidíme. V onom balení bychom měli vidět pouze kousky nadrceného koření jako je hřebíček, badyán, skořice a podobně. Rozhodně bychom se měli vyhýbat směsím s cukrem, protože vlastně kupujeme předražený cukr, stabilizátory a podobně. Čisté koření je možná o trochu dražší, ale balení nám vydrží na mnoho skleniček nápoje, oproti tomu směsi s cukrem jsou jen na jednu láhev.|

    Příkladem kvalitního koření, které neobsahuje žádné podivné stabilizátory a "vylepšovadla"  je firma Rojíkovo koření. Jejich výrobek je pouze směs kvalitního koření namíchaná ve vhodném poměru. Proto jsme jej použili v našem videoreceptu.

    Porci uvaříte za 19 Kč


     24294    10 minut
  • Boršč bez chemie a éček
    video

    Boršč bez chemie a éček

    Boršč bez chemie, který zvládne úplně každý. |

    Před několika lety jsem na Ukrajině přímo ve vesnických kuchyních pečlivě zkoumal výrobu boršče, který mám velmi rád na všechny způsoby. V každé chalupě, které jsou i jen několik metrů od sebe se však dělal úplně jinak, a každý byl ten zaručeně pravý (podle slov kuchařky, která zrovna stála u plotny). Po asi desátém boršči mi došlo, že to s ním je stejně jako u nás s bramboračkou, nebo zelňačkou - někdo má rád v polévce uzené maso, jiný drůbeží, jiný zase více zelí nebo hodně smetany. Zkrátka chce to trochu fantazie a citu, na ukrajině se spíše než receptem řídí kuchaři citem a hlavně tím, co je zrovna k dispozici za ingredience. Proto každý boršč je v podstatě ten pravý.|

    Někteří kuchaři dělají polévku více do kysela, viděl jsem vařit boršč i z kysaného zelí, nebo okyselený octem. Další zvláštností této polévky je, že někteří kuchaři dělají boršč z cca 50 gramových kousků masa a zeleninu také krájejí na velké kusy - cibuli na čtvrtky, mrkev na třetiny a podobně. Děje se tomu většinou v domáctnostech, kde je jen menší počet strávníků.|

    Na Ukrajině a také v Rusku se prodává na boršč speciální stejnojmenná směs koření, která obsahuje bujón, glutaman a červené barvivo. Pokud chcete mít boršč více červený, přidejte více rajského protlaku a méně smetany.|

    Ingredience, které v boršči prostě nesmí chybět jsou brambory, zelí, řepa a smetana.

    Porci uvaříte za 12 Kč


     27416    1 hodina
  • Jablečný pudingový koláč
    video

    Jablečný pudingový koláč

    Pokud máte korpus, pak je tento koláč hotový za pár minut. |

    Koláč také můžeme na vrchu ozdobit ovocem podle své fantazie.

    Porci uvaříte za 5 Kč


     44276    20 minut
  • Hemenex
    video

    Hemenex

    Tohle jídlo zná jistě každý. Stále znovu a znovu se divíme, že spousta lidí jej neumí. Potvrzuje to přísloví, že žádný učený z nebe nespadl.

    Porci uvaříte za 20 Kč


     64057    10 minut
  • Dýňový kompot s rumovou příchutí
    video

    Dýňový kompot s rumovou příchutí

    Zapomeňte na doby, kdy dýně simulovala ananas. Kompotovaná je vynikající nejen na ozdobu třeba dortů, ale i do pohárů a k přímé konzumaci. |

    Pokud dýni dostanete, nebo si ji sami vypěstujete, pak je výsledný kompot téměř zadarmo.|

    Naprosto senzační je na zavařování elektrický zavařovací automat, kde nalijeme vodu, nastavíme sterilovací teplotu a délku zavařování. Automat sám již potom zvedá teplotu na námi nastavenou hranici, a jak ji dosáhne, začne odpočítávat čas, po kterém se sám vypne a je hotovo - viz foto.|

    Nejvíce úrazů vzniká v domácnosti. Mějte na paměti, že pracujete s horkými ingrediencemi, a tudíž se před prací zamyslete nad tím, jestli třeba není v dosahu dítě, které by na sebe sterilovací vařící nádobu zvrhlo…

    Porci uvaříte za 12 Kč


     26074    2 hodiny
  • Makový beránek
    video

    Makový beránek

    Výborný beránek pro ty, jenž mají rádi mák. Těsto vyrobíme velmi snadno - pouhým smícháním všech ingrediencí a šup do trouby.

    Porci uvaříte za 3 Kč


     26180    1 hodina
  • Asijská kuřecí čína na víně
    video

    Asijská kuřecí čína na víně

    Výborný pokrm na víně, který není drahý a je rychle hotový. Navíc podle videa jej hravě zvládnete za pár minut. |

    Servírujeme s kuskusem, rýži, chlebem, bramborem nebo prostě s tím, co nám chutná.

    Porci uvaříte za 18 Kč


     34773    30 minut
  • Dýňová polévka se smetanou
    video

    Dýňová polévka se smetanou

    Známá polévka se smetanou nejen pro vegetariány, kterou určitě musíte vyzkoušet!|

    Pokud vám roste dýně na zahrádce, pak máte tuto vynikající polévku téměř zadarmo.

    Porci uvaříte za 5 Kč


     39496    45 minut
  • Sýrové krutony do polévky
    video

    Sýrové krutony do polévky

    Sýrové krutony do polévky lze použít do mnoha polévek jako pomyslnou třešničku na dortu. Polévku to zvedne nejen esteticky, ale i chuťově.|Krutony se hodí do mnoha polévkek, jmenujme například cibulačku, rybí, dýňovou, pórkovou, květákovou a hrachovou.

    Porci uvaříte za 2 Kč


     34474    10 minut
  • Sýroví šneci

    Sýroví šneci

    Chuťovka nejen pro vegetariány například k vínu, nebo prostě jen tak k televizi. Za pár minut je v troubě, a pak již jen čekáme, až jsou šneci hotoví.

    Porci uvaříte za 6 Kč


     26561    30 minut
  • Krabí pomazánka
    video

    Krabí pomazánka

    Velmi jednoduchý a zdravý recept pro milovníky krabích tyčinek.

    Porci uvaříte za 9 Kč


     70854    5 minut
  • Pravý hospodský guláš
    video

    Pravý hospodský guláš

    Jak uvařit pravý hospodský guláš bez masoxu a glutamátů? Je to velmi jednoduché.

    Porci uvaříte za 32 Kč


     156583    120 minut
  • Těstoviny s anglickou slaninou
    video

    Těstoviny s anglickou slaninou

    Výborné a rychlé těstoviny vyžadující pouze několik ingrediencí. Večeře je tedy dílem okamžiku.

    Porci uvaříte za 17 Kč


     47053    25 minut
  • Uzená krůtí stehna na fazolkách
    video

    Uzená krůtí stehna na fazolkách

    Jednoduché jídlo, které zvládne i naprostý začátečník.|

    Podáváme s bramborem, nebo bramborovou kaší.

    Porci uvaříte za 22 Kč


     29146    150 minut
  • Párková pomazánka
    video

    Párková pomazánka

    Pomazánka nám bude chutnat tím více, čím více nám chutná samotný párek. Pokud totiž není sám o sobě výborný, pak pomazánka dopadne stejně. |

    Servírujeme s čerstvým chlebem či pečivem a bohatou zeleninovou oblohou.|

    Pokud chcete pomazánku pro pořádné chlapy, pak přihoďte 2 až 4 feferonky.

    Porci uvaříte za 5 Kč


     34912    15 minut