logo
počet zhlédnutí: 30852x
Language: Slovensky Anglicky
359 Kč (22 Kč/porce)
5 hodin
16 porcí
ObtížnostObtížnostObtížnostObtížnost

    Každá porce 100 g obsahuje

  • Energie 611 kJ (146 kcal) 7 %
  • Cukry 0.45 g   1 %
  • Tuky 10.39 g   15 %
  • Mastné kyseliny 0.01 g   0 %
  • Sodík 0.151 g   6 %
  • % doporučeného denního množství pro dospělé (Vše o GDA)

Pho bo (čti "pfá bó") polévka je hit současnosti. Pokud budete postupovat podle našeho návodu, bude pro vás její výroba docela jednoduchá. Nejdříve si přečtěte celý návod, zhlédněte video, a pak již stačí vytisknout ingredience a hurá nakupovat. Naše tipy najdete na konci tohoto receptu.

morkové kosti přibližně 4 kusy 1000 g 7883,9 kcal
cibule 3 kusy 240 g 98,6 kcal
zázvor kořen přibližná váha 50 g 41,4 kcal
černý kardamon viet. thảo quả - podle velikosti 5 až 6 kusů 20 g 62,2 kcal
skořice celá na délku asi 15 cm 7 g 11,6 kcal
badyán celý 6 hvězdiček 2 g 0,2 kcal
hovězí oháňka přibližná váha 600 g 544,5 kcal
hovězí žebra přibližná váha 800 g 1475 kcal
cukr krystal nebo hnědý cukr - 2 lžíce 24 g 96,3 kcal
rybí omáčka 3 lžíce 21 ml 15,3 kcal
sůl 1 lžíce 24 g 1,1 kcal
hovězí svíčková nebo falešná svíčková - podle chuti 400 g 594,2 kcal
rýžové nudle bánh phở - 50 gramů na porci 800 g 4448,1 kcal
máčka ngò gai {text:"Máčce se také říká mexický koriandr"} - podle chuti asi 100 gramů 100 g 11,9 kcal
mungo klíčky čerstvé podle chuti 300 g 124,7 kcal
koriandr čerstvý podle chuti 10 g 4,8 kcal
perilla čerstvá podle chuti 5 g 2,4 kcal
vietnamská bazalka čerstvá podle chuti 20 g 9,6 kcal
cibulka jarní do misek na zdobení 200 g 66,9 kcal
chilli papričky podle chuti 5 g 12,2 kcal
voda 6000 ml -
  1. Phở bò tái začneme morkovými kostmi, které dobře omyjeme, vložíme do mísy nebo pekáčku a při teplotě 180°C je pečeme 30 minut. Potom je vypneme. 
  2. Pánev rozpálíme na 200 až 240°C, na ni vložíme 240 gramů cibule a 50 gramů zázvoruCibuli překrojíme na půl, pokud je malá, pak  ji necháme vcelku. Zázvor překrojíme podélně na půlku. Dále na pánev přihodíme celou skořici - na délku asi 15 cm, 6 kusů černého kardamonu a 6 hvězdiček badyánu. Cílem této operace je potraviny v pánvi opálit, a to až tak, že na potravinách budou opravdu viditelně spálená místa. Občas promícháme, aby se vše pálilo rovnoměrně.    
  3.  Do 6 litrů vroucí vody vložíme asi 600 gramů hovězí oháňky, 800 gramů hovězího žebra a vložíme opečené morkové kosti. Přidáme opálený obsah pánve, 2 lžíce cukru, 3 lžíce rybí omáčky a lžíci soli. Přikryjeme pokličkou a vývar necháme zlehka probublávat, takzvaně táhnout. To se bude dít několik hodin, ve vietnamu to dělají většinou celou noc. Proto je dobré si vývar připravit ve větším množství a dopředu, abychom při čekání na něj nezemřeli hlady. Výhodné je také použít velký automatický "pomalý hrnec".
  4. Pokud nechceme v polévce pěnu a moc tuku, tak ji průběžně lžící z hladiny odebíráme. V tomto množství vaříme vývar asi 4 až 5 hodin. Vodu doléváme maximálně hodinu před koncem vaření, a těsně před koncem ji dosolíme.
  5. Hotový vývar dáme vychladnout, nejlépe přes noc. Vše co v něm je tam necháme, při chladnutí do něj nijak nezasahujeme. Tím všechny tukové části vyplavou na hladinu, protože tuk je lehčí než voda. Na hladině jej potom ztuhlý pohodlně lžící sebereme - čím více, tím lépe. Tuk nevyhazujeme, je vhodný třeba do bramboračky, hrachovky a jiných polévek, ve kterých není tuk téměř žádný.
  6. Vývar dáme na vařič a začneme zahřívat. Když je hodně teplý, tak z něj vyndáme maso, a vývar zcedíme. Na to použijeme síto s jemnými oky, aby ve vývaru nezbyly úlomky kostí. Samozřejmě můžeme také vývar zcedit před vychladnutím.
  7. Než vývar začne vřít, začneme si připravovat nudle, maso a bylinky. 
  8. Rýžové nudle vložíme na 15 minut do studené vody a začneme krájet maso.
  9. Hovězí svíčkovou krájíme na co nejtenčí plátky jako vidíte na videu. Cibulku nakrájíme na drobné proužky či plátky. Z koriandru otrháme lístky, tlustší stonky odstraníme a zbytek nasekáme nebo nakrájíme na drobno. U perilly otrháme listy, které opět nasekáme na drobno. To samé uděláme s vietnamskou bazalkouMáčky se dává nejvíce, má příjemnou zelnou chuť. Ostatních bylinek dáváme do misky s polévkou vždy jen trochu, tak mezi prsty. To ale necháme na strávníkovi, aby si tyto velmi aromatické bylinky naložil sám. Z listů máčky vyřízneme tvrdší střed a pak je nařežeme na proužky podobně široké jako rýžové nudle.
  10. Nudle, které jsme si namočili na 15 až 30 minut do studené vody nyní vložíme na cedníku do vroucí vody, hůlkami párkrát zamíchíme a zhruba za 2 minuty jsou měkké. {text:"Mezi rýžovými nudlemi jsou velké rozdíly. Některé jsou instantní, takže je stačí zalít horkou vodou, jiné se připravujíí například podle návodu, který jste si právě přečetli. Nejlepší rada je, koupit nudle s návodem na přípravu vytištěnou na obalu. Pokud však návod chybí, popsaný způsob bude určitě fungovat."}
  11. Nyní začneme servírovat. Na dno misky, do které by se mělo vejít asi 650 ml phở bò tái, dáme porci horkých nudlí, přidáme cibulku nakrájenou na plátky a hrst mungo klíčků.
  12. Na naběračku dáme hovězí svíčkovou nakrájenou na plátky a v probublávajícím hovězím vývaru ji uvaříme tak, jak to ukazuje přiložené video. Z naběračky jej přendáme do misky. Jiný způsob je maso rovnou vložit do misky a zalít vařícím vývarem. Praktičtější způsob je však ten s naběračkou, protože maso je o poznání měkčí, navíc když je masa opravdu hodně, tak polévka velmi zchladne a pak se svíčková v misce prostě neuvaří. Takto jsme to okoukali ve vietnamské Hanoi. Množství masa se pochopitelně řídí naší chutí, čím více masa je, tím je vhodnější námi popsaný způsob zpaření masa.
  13. Nyní do misky vložíme hrst máčky, několik stonků jarní cibulky a zalijeme právě vroucím vývarem.
  14. Tuto polévku servírujeme  s bylinkami na zvláštní mističce. Z bylinek je nejčastější vietnamská bazalkaperilla a koriandr. Tyto bylinky dáme v malém množství na jeden talířek, všechny jsou hodně aromatické, takže jich bude třeba do polévky jen malé množství. Dále přidáme mističku s nasekanými chilli papričkami, nebo chilli omáčku v lahvičce, rybí omáčkupepřsůllimetku nebo citrón a také se často ve vietnamu podává nakládaný česnek. Ingredience vidíte na fotografii pod tímto textem.

Ingredience, které servírijeme společně s polévkou a bylinkami.

Tip 1: Vývar dělejte vždy ve větším množství. Nemusíte se bát, že by Vám polévka nechutnala. Vývar lze pohodlně zamrazit. Je to ta nejpracnější věc na celé polévce, ostatní je již v misce za chvilku.
Tip 2: Bylinky se v běžných obchodech shání těžko, když však oslovíte prodejce na vietnamských tržnicích, rádi vám poradí. Pro tuto variantu uvádíme bylinky i ve vietnamštině, každý vietnamec okamžitě ví, o co jde. Nejlepší je zavítat do pražské Sapy - (obrovská vietnamská tržnice), kde seženete opravdu vše. Pokud tuto možnost nemáte, pak věřte, že i ti vietnamští trhovci, kteří mají stánky třeba až u hranic, do Sapy jezdí nakupovat, a tudíž vám bylinky mohou přivézt. Použijte osvědčenou přesvědčovací metodu - prachy. 
Tip 3: Z bylinek se nejvíce použije máčky a mungo klíčků. Koriandr, perilla a vietnamská bazalka jsou bylinky velmi aromatické, a tudíž se jich dává do misky jen velmi málo.
Tip 4: Hovězí kosti, ocas a žebro dávejte v různých kombinacích. Pokud jednoho druhu bude více, druhého méně, pak to nevadí. Dokonce můžete použít i jen žebro, nebo ocas. Morkové kosti ale sehnat musíte.
Tip 5: Maso pečlivě omyjte ve studené vodě a kosti podle návodu upečte. Nebude se pak dělat tolik šlem. Ušetří vám to námahu s výměnou vody, jak uvádějí některé recepty.
Tip 6: Nehledejte originální recept na polévku Pho, ten totiž neexistuje. Na internetu jsme prohlédli stovky receptů, ale ani dva se neshodovaly.
Tip 7: Co udělat s masem, které zbylo z vývaru? Jedná se o polévku "phở bò chín", na kterou recept naleznete ZDE.
Tip 8: Tato polévka stojí v různých bistrech a restauracíh přibližně od 79 až do 259 korun. Za tuto cenu se nají průměrná rodina doma touto polévkou 3x. Polévku nepodceňujte, je plná vitamínů a minerálů.
Tip 9: Pokud by se vám polévka zdála příliš tučná, pak vývar nechte zcela vychladnout. Na vrchu ztuhne tuk, který druhý den pohodlně seberete lžící, a pak máte výbornou a zdravou dietní polévku.
Tip 10: Až budete tuto polévku jíst jako hlavní jídlo, tak si položte otázku: Přoč vietnamci a číňané nejsou tlustí...? Odpověď leží v micse před vámi....

  • Pampeliškový med
    video

    Pampeliškový med

    Za pár korun spousta léčivého medu... Za velmi mírnou cenu získáme kvalitní produkt nejen pro děti.| Med nesmí být při nalévání do sklenic příliš horký, aby sklenice nepraskly.| Pampeliška je vhodná pro osoby trpící žlučníkovými a trávicími obtížemi. Ovlivňuje produkci žluči a pozitivně působí na trávení. Dokáže léčit i zánětlivá onemocnění žaludku. Pampeliška zbavuje tělo škodlivých látek. Má blahodárné účinky na játra, ledviny a slinivku břišní. Je vhodná pro lidi s diabetem, má totiž schopnost snížit hladinu cukru v krvi. Snižuje cholesterol v krvi, krevní tlak. Pampeliška posiluje klouby, chrupavku, pomáhá u kloubních nemocí, revma, dně, povzbuzuje trávící orgány, působí mírně močopudně, žlučopudně. Celkově je považována za posilňující prostředek s příznivým účinkem na metabolismus. Příznivě ovlivňuje funkce jater, žaludku, slinivky, střev, ledvin i krvetvorných orgánů. Napomáhá při chronické únavě. Doporučuje se i při zánětu močových cest, žloutence, horečnatém střevním zánětu nebo zánětu žaludeční sliznice, při zácpě.

    Porci uvaříte za 1 Kč


     46504    100 minut
  • Česnečka s krutony

    Česnečka s krutony

    Česnečka patří mezi nejúspornější polévky, navíc se směle hodí jako „vyprošťovák“. Díky krutonům má tato verze levnou a chutnou vložku dohromady.|

    Do této polévky také můžeme přidat brambory a podobně.

    Porci uvaříte za 5 Kč


     28012    30 minut
  • Krkovice po ďábelsku
    video

    Krkovice po ďábelsku

    Krkovice po ďábelsku je rychlé, ostré a velmi chutné jídlo. Koukněte se na videorecept krok za krokem. |

    Tento pokrm je asi nejvhodnější podávat s rýží, ale i měkký chléb nebo brambor či bramborová kaše se dobře hodí.

    Porci uvaříte za 24 Kč


     58440    25 minut
  • Rychlé vaječné smaženky
    video

    Rychlé vaječné smaženky

    Byli byste překvapeni, kolik lidí toto velmi jednoduché jídlo nezvládá. Přitom s teplým čajem je to superlevná pochoutka.

    Porci uvaříte za 6 Kč


     66453    10 minut
  • Rychlá čína bez chemie
    video

    Rychlá čína bez chemie

    Výborná čína bez všech chemických dobrot, jako třeba glutamanů, stabilizátorů, protihrudkujících směsi a podobně.|

    Podáváme nejlépe s kuskusem nebo rýží, výborný je ale pokrm také s chlebem.|

    Místo vody samozřejmě můžeme použít kvalitní vývar.

    Porci uvaříte za 16 Kč


     46240    45 minut
  • Jednoduchá pórková polévka
    video

    Jednoduchá pórková polévka

    Velmi rychlá a chutná polévka, kterou zvládnete během půl hodiny.

    Porci uvaříte za 5 Kč


     37455    25 minut
  • Sezamové bulky
    video

    Sezamové bulky

    Výborné křupavé houstičky se zdravým sezamem si podle našeho videa uděláte úplně hravě.

    Porci uvaříte za 1 Kč


     30304    90 minut
  • Masové koule se sojou plněné vejcem
    video

    Masové koule se sojou plněné vejcem

    Masové koule jsou vynikající jídlo pro svátek i všední den. Zaručujeme, že v nich soju nepoznáte!  |

    Popusťte uzdu své fantazii a přidejte do koulí sterilovanou okurku, kousek uzeniny a podobně.|

    Masové koule servírujeme s bramborem, bramborovou kaší, šťouchanými brambory, ale hodí se i chléb a pečivo.|

    Pokud máte méně strávníků, vyrobte si poloviční porci, protože 1 koule pro jednoho je více než dobrá porce. 

    Porci uvaříte za 16 Kč


     22031    120 minut
  • Luštěninová kaše s uzeninou
    video

    Luštěninová kaše s uzeninou

    Pokud máte rádi luštěniny, tato kaše vás opravdu nezklame. Zejména osmažená cibulka dodá pokrmu výtečnou chuť!

    Porci uvaříte za 10 Kč


     35411    45 minut
  • Rychlé masovo-rýžové plněné papriky s rajskou omáčkou
    video

    Rychlé masovo-rýžové plněné papriky s rajskou omáčkou

    Velmi známé a rychlé jídlo. Když seženete levné papriky, pak je za pár korun a navíc za chvíli hotové. |

    Servírujeme s houskovým knedlíkem nebo těstovinami.

    Porci uvaříte za 15 Kč


     26021    45 minut
  • Vanilkový beránek
    video

    Vanilkový beránek

    Klasický beránek, jak ho dělaly naše babičky. Oproti koupenému máte jistotu, že o svátcích do sebe necpete "éčka" a jiné chemikálie.

    Porci uvaříte za 4 Kč


     23895    1 hodina
  • Zeleninový dip
    video

    Zeleninový dip

    Lahodný a zdravý dip, který by neměl chybět u žádného grilovaného jídla.

    Porci uvaříte za 2 Kč


     39239    5 minut
  • Luxusní hrachová polévka
    video

    Luxusní hrachová polévka

    Vynikající hrachová polévka hodící se ke svátečním příležitostem, nebo i jen tak. Je za pár korun a velmi lahodná.

    Porci uvaříte za 5 Kč


     127685    40 minut
  • Bílek versus žloutek
    video

    Bílek versus žloutek

    Nebudeme tvrdit, že tento zlepšováček je z naší kuchyně, ale bude se vám určitě líbit!

     


     27546  
  • Bramborák s uzeninou
    video

    Bramborák s uzeninou

    Kdo by ho neznal? Spousta lidí ho však ještě neumí. Podle tohoto videa ho zvládne každý! |

    Pokud si nejme jisti chutí, tak usmažíme pokusný bramborák, ochutnáme a pak případně směs dochutíme.|

    Vegetariáni jednoduše vynechají uzeninu, popřípadě také magi.

    Porci uvaříte za 10 Kč


     38567    60 minut
  • Kuřecí játra s fazolkami
    video

    Kuřecí játra s fazolkami

    Výborná játra s lahodnými fazolkami, které vyrobíte podle videa za chvilku a bez jakýchkoliv znalostí.|

    Výborná příloha je rýže nebo těstoviny, avšak i houskový knedlík není špatný.

    Porci uvaříte za 8 Kč


     34665    45 minut
  • Čevabčiči
    video

    Čevabčiči

    Známé, rychlé,chutné a levné jídlo. Pokud použijeme kvalitní mleté maso bez tuku, budou válečky překvapivě chutné. |

    Podáváme s bramborem, hořčicí a kyselou okurkou.

    Porci uvaříte za 15 Kč


     137097    40 minut
  • Kmínové placky se zelím
    video

    Kmínové placky se zelím

    Vynikající a rychlé placky s videoreceptem, jejichž výroba nemá žádné záludnosti. |Kmínové placky podáváme teplé i studené, a výborné jsou také třeba jako příloha k méně tučným polévkám.

    Porci uvaříte za 3 Kč


     36936    30 minut
  • Rybičková pomazánka
    video

    Rybičková pomazánka

    Rychlá, levná, zdravá a chutná večeře, kterou zcela určitě vyzkoušejte.

    Porci uvaříte za 6 Kč


     69628    30 minut
  • Sirup z černého bezu
    video

    Sirup z černého bezu

    Když zrají bezinky, je jich všude dost. Proč nevyužít tento levný a na vitamín C bohatý lahodný dar? Z tohoto receptu získáte zhruba 2,5 litru vynikající šťávy, což je přibližně 500 kelímků zdravého nápoje.|

    Šťáva z plodů působí blahodárně při léčení migrén a nervových chorob, zejména při zánětu trojklaného nervu. Čerstvé plody mají projímavý účinek, naopak sušené se používají proti průjmům.|

    Lidové názvy pro Bez černý: bezinka, bezinky, kozičky, kosmatice (bezový květ), psí bez, smradlavý bez, smradinky, chebzí, bzejna, hural.|Bez černý obsahuje glykosidy, antokyan, karoteny, vitamin C, B, cholin, sambunigrin, rutin, éterické oleje, tříslovinu, slizovité látky organické kyseliny, cukr a fytoncidní látky.|

    Čerstvé plody jsou mírně jedovaté, tepelná úprava či sušení jed neutralizuje. Jedovaté jsou i listy, odvar z nich hubí hmyz. Otravy po požití listí nebo kůry se projevují silným zvracením, průjmem a celkovou slabostí. Podobné příznaky se dostavují i po požití syrových plodů ve větším množství.|

    V minulosti se bezem léčilo snad téměř všechno. Výhonky bezu se používaly na zmírnění bolesti zubů, mladé lístky smíchané s ječnou moukou léčily popáleniny a přikládaly se též na rány způsobené pokousáním vzteklého psa. Práškem z rozemletých suchých listů se zastavovalo krvácení z nosu.|

    Pokud máme malé děti, dávejme pozor. Mějme na paměti, že pracujeme s poměrně velkým množstvím vařící tekutiny. Mluvím z vlastní zkušenosti, kdy jsem jako dítě spadl do zavařovacího hrnce postaveného na zemi a přikrytého pokličkou. Neměl jsem lepší nápad, než si na ni stoupnout... Po několika měsících léčby snad naštěstí bez následků...

    Porci uvaříte za 8 Kč


     122076    2 hodiny